Barek w kategorii mebli kuchennych oznacza blat, przy którym przynajmniej z dwóch stron można ustawić krzesła albo hokery i stworzyć miejsce do przebywania z bliskimi lub znajomymi. Nie jest to zatem strefa robocza, lecz zdecydowanie bardziej rodzaj wyspy, dla której warto znaleźć miejsce w aranżacji kuchni. Zalety takiego barku doceniło już wielu naszych Klientów z Białegostoku i nie tylko. Na czym polega jego fenomen?
Meble kuchenne do kuchni z wyspą – tradycja lub nowoczesność
Kuchnia z jadalnią do odpowiedniej oprawy. Zakład stolarski Mebmal zaprasza.
Drewniane blaty w kuchni – pomysły, rozwiązania. Wyjątkowe zabudowy wnętrz.
Budujesz dom? Odnawiasz mieszkanie? Stolarz, któremu możesz zaufać.
Kontakt ze stolarzem
ZADZWOŃ do NAS
LUB NAPISZ
Alternatywa dla stołu i wiele innych korzyści
Wybierając współczesną wersję barku kuchennego zyskujesz między innymi:
- miejsce, aby wygodnie usiąść – wymiary samego blatu oraz miejsce wokół niego powinny być odpowiednio duże; tylko wtedy będziesz czuć się swobodnie;
- oddzielenie strefy kuchennej od salonu – w przypadku kuchni z aneksem to właśnie wyspa może pełnić albo rolę wyraźnej granicy, albo swoistego łącznika;
- przesłonę strefy roboczej – jeżeli barek jest odpowiednio długi, a przestrzeń pod nim stanowi nieprzezierna płyta, w Twojej kuchni będzie bardziej elegancko;
- wypełnienie nadmiaru przestrzeni – wnętrza zbyt przestronne również wymagają mądrego zagospodarowania; gdy miejsca jest zbyt dużo, barek stylowo zapełni pustkę.
Podsumowując, zamawiając meble kuchenne na wymiar lub nawet sam barek, możesz zlecić stworzenie wersji do kuchni:
- małej,
- średniej,
- dużej.
Zależnie od stylu kuchni Klientów (nowoczesny, industrialny, włoski etc.) dobieramy materiał wykonania mebli oraz sposób ich wykończenia. Współczesne stolarstwo to tworzenie niemal bez ograniczeń.
Standardowe krzesła to za mało
Ze względu na to, że blat barku montuje się wyżej niż standardowe blaty robocze (zazwyczaj na wysokość 95-120 cm), potrzebne są hokery lub inne krzesła albo taborety z wysoko umieszczonym siedziskiem. Hokery kojarzone dawniej wyłącznie z pubem, nabrały klasy i elegancji, więc pasują między innymi do kuchni:
- nowoczesnej – wystarczy okrągłe siedzisko obite gładką matową skórą lub ekoskórą,
- glamour – blasku dodadzą pikowania z kryształkami, zamsz w kolorze czerni lub granatu,
- nowojorskiej – najlepiej siedziska z drewna wysokiej jakości (np. ciemny orzech włoski).
Hokery i inne wysokie krzesła oraz taborety sprawdzą się jednak również w bardziej sielskim, domowym klimacie, czyli w kuchni w stylu:
- rustykalnym – naturalne drewno w ciepłych barwach, przecierane lub patynowane,
- prowansalskim – obicia w kolorze lawendowym będą idealne,
- włoskim – tutaj dominuje jasne drewno, lecz ręcznie frezowane i obrabiane,
- kolonialnym – głównie ekskluzywne drewno, dekoracje nawiązujące do sztuki Dalekiego Wschodu.
Poprzez dotychczasowe projekty mebli kuchennych na wymiar do domów i mieszkań w Białymstoku, mamy doświadczenie również w kwestii doboru hokerów, więc możemy pomóc wybrać także Tobie.
Krótko o tym, dlaczego barek to nie wyspa.
Wielokrotnie zdarza się, że pojęcia barku i wyspy są mylone, natomiast łatwo dostrzec różnicę. Barek musi być formą blatu, przy którym można swobodnie usiąść i mieć około 25 cm przestrzeni pod blatem na zajęcie miejsca jak przy stole. Pod blatem powinno być zatem minimum 25 cm głębokości, aby konstrukcję nazywać barkiem.
Wyspa natomiast często ma blat zlicowany z jej ścianami pionowymi, lub blat jedynie na kilka centymetrów wystaje poza podstawę wyspy. Trudno tutaj mówić o wygodnym siedzeniu. Niemniej jednak w dużej kuchni można zamontować i wyspę, i barek kuchenny. Takie realizacje również są w portfolio zakładu stolarskiego.
Meble we współpracy ze stolarzem to inwestycja na lata.
Surowce oraz materiały wykorzystywane obecnie w stolarstwie są bardzo trwałe, więc wysokiej klasy meble są praktycznie nie do zużycia. Tutaj sami Klienci decydują zazwyczaj, czy i kiedy chcą wymienić meble na nowe. Mogą jednak być spokojni – ich meble kuchenne, barek, szafy-zabudowy i inne wykonane na zamówienie, z pewnością przetrwają dekady.
Nowości, które warto poznać
MEBLE
- Po różnych obłogach oraz fornirach przyszedł czas na okładzinę akrylową. Tak lśniące tafle frontów kuchennych nie wymagają dodatkowych dekoracji, a szeroka gama kolorystyczna sprawia, że można wybrać barwę idealne pasującą do stylu kuchni.
- W cokołach mebli tkwi potencjał i można go wykorzystać. Dawniej nieruchome płyty, obecnie mogą się wysuwać jako dodatkowe szuflady lub podesty. Te dwie funkcje dodatkowo łączą się ze sobą, gdy w szufladzie zamontujemy specjalną pokrywę.
SPRZĘT AGD
- Nadszedł czas zmywarek pozostawiających naczynia idealnie czyste. Nowością jest między innymi system ramion, które zmieniają w jednym cyklu pracy swój kąt ustawienia. Naczynia są dzięki temu dokładnie umyte z każdej strony.
- Lodówka z podwójnymi drzwiami to już nie tylko modele „side by side”. Teraz dwoje drzwi występuje również jakby w jednej ościeżnicy. Za pierwszymi drzwiami są drugie – przeszklone, których nie musisz otwierać, żeby zobaczyć, co jest w lodówce.
DEKORACJE
- Meblowe uchwyty skórzane to prawdziwa innowacja. Niezwykle dekoracyjne i oryginalne, zamiast typowych relingów do frontów szafek i szuflad, wyglądają jak luksusowa wersja pasków z dawnych walizek lub z toreb zwanych konduktorkami.
- Hokery z ażurowym oparciem nie przytłoczą wizualnie kuchni. Nowością jest wycinanie geometrycznych wzorów w litym drewnie wysokiej jakości. Taki hoker najkorzystniej wygląda w wersji z prostym siedziskiem i oparciem, połączonymi ze sobą pod kątem 90o.