Chociaż nazwy te bywają stosowane zamiennie, wiele jest różnic pomiędzy stylem klasycznym i tradycyjnym w kwestii urządzania wnętrz. Często cechą charakterystyczną są detale, lecz równie często mowa o bardziej konkretnych aspektach, na przykład materiałach użytych do stworzenia mebli kuchennych czy szaf na wymiar. Tradycjonaliści nawiązują przede wszystkim do dawnych czasów i widać to również w designie tworzonych obecnie mebli.
Styl klasyczny i tradycyjny – dwa różne trendy
Czytaj również o meblach kuchennych w stylu minimalistycznym.
Więcej od kuchni zagospodaruj dobrze swoją przestrzeń.
Stolarz meblach kuchennych, które tworzą atmosferę.
Kontakt ze stolarzem
ZADZWOŃ do NAS
LUB NAPISZ
Współpraca ze stolarzem przy projektowaniu mebli tradycyjnych
Kuchnia urządzona w stylu tradycyjnym to taka, w której widać inspirację minionymi czasami. Nawet sprzęt AGD można dobrać z kolekcji wzorowanych na wyposażeniu babcinych kuchni, lecz chętniej wybierane są urządzenia nowoczesne, ale o najprostszym wyglądzie. W ten sposób nie przytłoczysz estetyki stworzonych przez stolarza mebli kuchennych na wymiar.
Meble takie poznasz bez trudu po kilku charakterystycznych cechach.
1. Odpowiednio dobrane gatunki drewna – w tym przypadku stosowane jest drewno, które zalicza się do kategorii odmian ponadczasowych, na przykład dąb, buk sosna. Dębowe meble tworzono przez wieki, a i teraz nie tracą one na popularności. Dzięki obecności drewna:
- mieszkanie nabiera ciepłego, rodzinnego klimatu,
- meble wyglądają elegancko, gustownie i oryginalnie,
- łatwo skomponować inne drewniane moduły meblowe oraz dodatki.
Najbardziej pożądaną formą jest drewno o naturalnym wybarwieniu, pokryte jedynie matowym lub satynowym lakierem.
2. Wyłącznie drewno lite – mimo solidności i trwałości współczesnych materiałów drewnopochodnych, to właśnie lite drewno jest pierwowzorem tradycyjnych mebli kuchennych na wymiar i wszystkich innych mebli w tym stylu. Dlaczego? Ponieważ:
- usłojenie drewna jest unikalne i niepowtarzalne, więc każdy mebel to unikat;
- walory estetyczne są nie do przecenienia; drewno deklasuje wszelkie zamienniki;
- surowce naturalne wnoszą do wnętrz pozytywną energię i przyjemny zapach.
Ważny jest również aspekt praktyczny. W przypadku zarysowań lub innych uszkodzeń zazwyczaj wystarczy delikatne przetarcie lub zeszlifowanie i pokrycie powierzchni preparatem typu top-coat.
3. Meble jak z dawnych lat – z powodzeniem łączymy tradycję i nowoczesność, tworząc stylowe meble o zwiększonej funkcjonalności. W takich zestawach, systemach meblowych i zabudowach występują między innymi:
- wyszukane kredensy, znane sprzed wielu dekad, lecz w nowej szykownej odsłonie,
- trzydrzwiowe masywne szafy, zabudowy wnętrz odpowiednie na duży metraż,
- stoły z prostym drewnianym blatem, wykonane z drewna najwyższej jakości.
Nie jest to jeszcze retro, gdzie dominowały toaletki czy sekretarzyki, natomiast odwołania do minionych lat są bardzo wyraźne.
Funkcjonalność i ciekawe rozwiązania wyłącznie ku nowości
Estetyka i warstwa wizualna to jedno, natomiast ważna jest także ergonomia mebli, czyli wszystkie ich cechy, które sprawiają, że praca w kuchni zajmuje niewiele czasu, a wszystko ma swoje miejsce. Wystarczy zatem przyjrzeć się uważniej, zajrzeć do wnętrza szuflad i szafek, aby zobaczyć, że za majestatycznymi frontami mebli kuchennych kryje się wiele ciekawych rozwiązań.
Wśród faworytów naszych Klientów z Białegostoku i innych miast znalazły się na przykład:
- inteligentne rozwiązania w szufladach:
◦ separatory, które można dowolnie przesuwać i przemieszczać, aby stworzyć odpowiednie miejsce na długie noże, małe łyżeczki, nieforemne akcesoria kuchenne typu zaparzacze herbaty;
◦ piętrowość wnętrza szuflad, gdzie znajdować się mogą dwa lub trzy poziomy, a każdy z nich odsłonisz poprzez przesunięcie konstrukcji poziomu wyższego; to idealne rozwiązanie do niewielkich kuchni;
◦ konstrukcje ukryte za tradycyjnymi frontami szafek; jeżeli zależy Ci na kuchni jednolitej i spójnej, szuflady mogą być wysuwane z wnętrza szafek po otwarciu standardowego szafkowego frontu; - konstrukcje wpuszczane w blat, które w pozycji zamkniętej tworzą z blatem równą powierzchnię; dopiero po naciśnięciu wyłonić się może:
◦ przyprawnik ze stojącymi słoiczkami lub niewielkimi butelkami,
◦ gniazdo elektryczne, w wersji najnowszej również z portami USB,
◦ drobne „pomoce kuchenne”, na przykład ostrzałka do noży.
Moda na klasykę nie przemija, ponieważ współcześni stolarze doskonale wiedzą, jak dobrać wzornictwo, surowce oraz dodatki, aby gotowe meble były kwintesencją stylu klasycznego. W obecnej wersji to meble, które są chętnie wybierane również przez zwolenników innowacji.
Zakład stolarski w Białymstoku – początek meblowych zmian
Powierzając swoją kuchnię doświadczonemu stolarzowi będziesz mieć pewność, że zastosowane zostaną wszelkie możliwe udogodnienia, które sprawią, że szybko uporządkujesz szafki i szuflady, wygodnie przechowasz zapasy, skrócisz czas przygotowywania dań. Takie meble kuchenne tworzone są na zamówienie, dlatego już proces projektowania obejmuje określone modyfikacje, uwzględniające potrzeby Klientów.