Prowadząc zakład stolarski w Białymstoku wielokrotnie mamy okazję wyjaśniać Klientom różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami drewna oraz omawiać specyfikę materiałów drewnopochodnych. Optymistyczny trend zainteresowania tym, z czego faktycznie wykonane są szafy na wymiar, a także inne dowolne meble do domów, mieszkań oraz biur przybiera tym samym na sile. Branża stolarska daje wiele możliwości – dziś omówimy trzy główne opcje.
STOLARZ
SIERŻANTOWICZ
Płyty wiórowe – w zakładzie stolarskim połączenia mają znaczenie
Budulcem jednowarstwowych płyt wiórowych są tzw. wióry, które powstają podczas obróbki drewna skrawaniem. Dawniej uznawane wyłącznie za odpad, od lat znajdują nowe zastosowanie, również w myśl korzystania z surowców odnawialnych. O trwałości płyt wiórowych, powstałych z włókien drewna spojonych klejem syntetycznym, może świadczyć fakt, że płyty takie mają zastosowanie również w budownictwie do wznoszenia i restaurowania budynków.
Ponadto:
- ważą mniej niż lite drewno, dlatego sprawdzają się przy tworzeniu najbardziej przestronnych systemów do zabudowy,
- dają wiele możliwości opracowania wyglądu docelowych mebli poprzez:
◦ laminaty w pełnej gamie kolorów – na blaty kuchenne możesz wybrać na przykład imitację granitu, a na fronty meblowe laminat z efektem satyny,
◦ obrzeża melaminowane – dobrane do koloru laminatu, wykonane z tworzyw o trwałości podwyższonej w procesach teshnologicznych,
◦ stosowanie obrzeży ABS (akrylonitryl butadien styren) – również zabezpieczają krawędzie płaskich, wąskich płyt meblowych, - mają powierzchnię gładką lub porowatą, zależnie od gęstości:
◦ w wersji pierwotnej ich surowa powierzchnia jest chropowata, niejednolita,
◦ gładkość uzyskiwana jest poprzez zagęszczenie masy pyłem drzewnym, odseparowanym mechanicznie specjalnymi wyciągami podczas obróbki drewna.
Koncepcja, która może przekonać właśnie Ciebie – nowoczesne płyty wiórowe HDD
HDD (z angielskiego: High Definition Design), czyli wykończenie innowacyjnymi powłokami. Przykładem są nowoczesne lakiery polimerowe. Bogaty ich wybór zapewniamy w zakładzie stolarskim Mebmal Białystok.
Płyty MDF – materiał o średnim zagęszczeniu włókien drzewnych
Gotowe szafy na wymiar, czy meble dziecięce lub biurowe mogą wyglądać identycznie nawet gdy zostały wykonane z różnych odmian płyty MDF. Rożnicą pomiędzy tym materiałem stolarskim a płytami wiórowymi jest głównie fakt, że spoiwo dla włókien drewnianych stanowią tutaj żywice naturalne. Całość jest zatem oparta wyłącznie na surowcach naturalnych.
W praktyce:
- struktura izotropowa sprawia, że wygląd płyt jest identyczny w każdym kierunku, niezależnie od płaszczyzny oraz kąta cięcia pod fronty czy blaty mebli,
- sposoby opracowana pod względem wizualnym są również bardzo zróżnicowane i poza wymienionymi przy płytach wiórowych popularne są także:
◦ forniry – okleiny (grubość 0,5-1 mm) lub obłogi (1-3 mm) uzyskiwane poprzez poprzeczne lub obwodowe skrawanie drewna; pozwalają nadać płytom wygląd litego drewna;
◦ folie z efektem 3D – poza wersjami wzorowanymi na naturalne usłojenie drewna podobne do fornirów, uwagę zwracają również wersje wzorowane na łupku, betonie lub o strukturze blachy;
◦ papiery melaminowane – ciekawa wersja kilkuwarstwowego papieru, pokrytego żywicami melaminowo-formaldehydowymi, - przy zastosowaniu w meblach dziecięcych, kuchennych lub łazienkowych:
◦ sprawdzi się jej odporność na wilgoć i na drobne uszkodzenia mechaniczne,
◦ ważna jest dostępność wielu form, kształtów i grubości płyt,
◦ przekonuje możliwość szybkiej renowacji bezpiecznymi farbami.
Koncepcja, która może przekonać właśnie Ciebie – płyty MDF barwione w masie
MDF barwione w masie to wyselekcjonowane włókna drzewne, które swoje właściwe wybarwienie uzyskują w wyniku zaawansowanych procesów technologicznych. Barwy jednolite, struktura trójwymiarowa, różnorodne tonacje spełniają swoją rolę, nie nakłada się na nie żadnych oklein. Po szczegóły warto zadzwonić do naszego zakładu stolarskiego w Białymstoku.
Płyty OSB – trzy warstwy na potrzeby przemysłu meblowego
Tutaj również należy przyjrzeć się różnicom, aby mieć pewność, że płyty wiórowe, MDF i OSB stanowią różny asortyment. OSB (z angielskiego: Oriented Strand Board) charakteryzuje budowa wielowarstwowa, co w tym przypadku oznacza, że sprasowano 3 lub więcej warstw gotowych płyt, aby uzyskać ostateczną wersję kompozytu do wielu zastosowań.
Wyjaśniając skrót OSB:
- surowcem są wysmukłe wióry drewniane, powstałe podczas strugania długich drewnianych kłód, zazwyczaj drewna sosnowego,
- proces skrawania odbywa się wzdłuż przebiegu włókien (z ang.: strand), wyłącznie w kierunku stycznym;
- powyższe wytyczne powinno spełniać przynajmniej 70% całej podaży wiórów użytych do stworzenia danej płyty OSB.
Tak jak w wyżej opisanych płytach, tak i tutaj spoiwem jest lepiszcze (żywica), które w odróżnieniu od kleju łączy warstwy w procesie prasowania pod ciśnieniem.
Dla Klientów zamawiających meble kuchenne, szafy na wymiar, czy meble dziecięce decydującym czynnikiem jest:
- wygląd gotowych mebli:
◦ stosowane są wszystkie wymienione powyższej opcje wykończeniowe, ponieważ OSB wygląda korzystnie i w wersji z okleiną, i malowanej, czy pokrytej lakierem,
◦ charakterystyczną wiórową powierzchnię można zachować, nie wykonując szlifowania płyt przed pokryciem farbą,
◦ gładka powierzchnia pod warstwę farby uzyskiwana jest poprzez ręczne lub mechaniczne szlifowanie, - trwałość zamówionych systemów meblowych:
◦ stosowana jest kategoryzacja od OSB/1 do OSB/4, gdzie płyty w wersji „4” są najbardziej trwałe i odporne na wilgoć,
◦ dodatkowe właściwości ognioodporne zapewniają płyty P5, o minimalnej rozszerzalności cieplnej, samogasnące, trudnopalne w masie.
Koncepcja, która może przekonać właśnie Ciebie – różne wersje, jedno OSB
Klienci, na życzenie których tworzymy meble z OSB w zakładzie stolarskim Mebmal (Białystok) wybierają często wzornictwo monolityczne, czyli duże drewniane powierzchnie. W przypadku frontów meblowych szaf na wymiar lub mebli kuchennych całość uzupełnić warto ułożeniem surowych płyt na ścianie, na przykład pomiędzy górną a dolną zabudową kuchni.
Znajomość drewna i realizacje zakładu stolarskiego w Białymstoku
Płyty drewnopochodne są lżejsze, mniej kosztowne oraz zazwyczaj bardziej wygodne w obróbce niż lite drewno, lecz ostatecznym wyglądem nie ustępują estetyce mebli drewnianych. Jeżeli i Twoje meble dziecięce, szafy na wymiar czy inne systemy meblowe mają mieć ciekawy charakter, płyty meblowe są obecnie na topie.
A jak wygląda obróbka drewna w naszym zakładzie stolarskim w Białymstoku? O tym przygotowujemy już kolejny wpis. Zapraszamy wkrótce.