Kolorystyka mebli kuchennych – sposoby podkreślenia barwy drewna

Meble z drewna przeznaczone do kuchni, co zawsze podkreślamy, są ponadczasowe. Odznaczają się wyjątkowym stylem, starzeją się, nabierając charakteru. Ale o tym, jak będą się prezentowały meble kuchenne wykonane z drewna decyduje także, jak materiał ten został wykończony. W naszej praktyce mamy do czynienia z czterema sposobami obróbki – poniżej omawiamy efekty wizualne, które dzięki temu uzyskujemy.

STOLARZ
SIERŻANTOWICZ

MEBLE KUCHENNE NOWOCZESNE

NASZE REALIZACJE

By wydobyć piękno drewna w białostockich kuchniach

Każdy rodzaj drewna jest inny – oceniamy to nie tylko wzrokowo (kolor, usłojenie), ale też po tym, że cechują je inne właściwości fizyczne (struktura). Znając poszczególne gatunki, możemy wpłynąć na ich wygląd – na przykład upodobnić sosnę do orzecha, sprawić, że dąb lakierowany będzie wyglądał zupełnie inaczej niż ten olejowany. Co wybierają najczęściej nasi białostoccy Klienci do swoich kuchni?

Meble kuchenne bejcowane

Bejca jest transparentnym impregnatem, którego właściwości sprawiają, że zmienia się kolorystyka drewna, chociaż trzeba podkreślić, że nie jest ona farbą. Barwienie bejcą polega raczej na podkreśleniu usłojenia, wydobyciu jego struktury. Korzystamy z niej, kiedy zależy nam na:

  • dyskretnej zmianie koloru przez rozbielenie czy przyciemnienie,
  • zachowaniu rysunku drewna.

Preparat ten dostępny jest także w postaci lakierobejcy – jeśli wybierzemy właśnie ten, nie będziemy musieli dodatkowo lakierować mebli.
Meble do kuchni malowane farbą
By nadać meblom drewnianym kolor inny niż ich naturalny, sięgamy po farby:

  • przeznaczone do drewna,
  • kredowe,
  • akrylowe.

Mają one właściwości kryjące, co oznacza, że na powierzchni mebla nie powstaną żadne prześwity, chyba że będą zaplanowane – modne są przetarcia na krawędziach (do ich wykonania używamy papieru ściernego gruboziarnistego).

Popularne meble kuchenne wśród klientów z Białegostoku

Meble kuchenne olejowane

Olej, podobnie jak wosk, jest impregnatem przeznaczonym na drewniane powierzchnie w stanie surowym, ewentualnie bejcowane, a więc takie, które zachowały zdolność wchłaniania (utraciło ją natomiast drewno lakierowane i malowane farbą). Wykończenie to wymaga powtarzania co kilka miesięcy, ale rezultat jest niezwykle efektowny: drewno staje się jedwabiste w dotyku, a jego kolor zyskuje głębię.

Meble kuchenne lakierowane

Lakier jest powłoką, którą możemy nanieść na meble już pomalowane, pobejcowane, a także na te w stanie surowym. Do wyboru w hurtowniach z Białegostoku mamy lakiery nadające wykończenie:

  • połyskliwe,
  • matowe,
  • półmatowe,
  • przypominające efekt olejowania.

Wybierając meble lakierowane powinniśmy zwrócić uwagę na to, że będą się one dobrze komponowały z innymi elementami wystroju w takim samym wykończeniu.

W innym miejscu na naszym blogu znajdziesz cykl poświęcony aktualnej modzie kuchennej:
Trendy w projektach mebli kuchennych na wymiar, cz. 1 – drewniane blaty oraz Trendy w projektach mebli kuchennych na wymiar, cz. 2 – styl skandynawski.

Related Posts

Nie znaleziono żadnych elementów.
Menu
Zadzwoń