O stolarzu można powiedzieć, że jest rzemieślnikiem, którego praca obejmuje wykonywanie mebli oraz elementów wykończeniowych wnętrz. Obecnie na białostockim rynku usług stolarskich można spotkać wiele ofert z tego zakresu. Jak jednak poznać, że stolarz, z którym mamy do czynienia jest prawdziwym fachowcem? Na pytanie odpowiadamy w tym artykule.
STOLARZ
SIERŻANTOWICZ
Umiejętności stolarza
Stolarze zdobywają praktyczne umiejętności, potrzebne w tym zawodzie, podczas nauki w szkole zawodowej lub w technikum. Absolwenta specjalizującego się w stolarstwie cechują:
- wysokie zdolności manualne – praca taka wymaga sprawnego posługiwania się dłońmi, manewrowania i wykonywania precyzyjnych ruchów,
- wyobraźnia przestrzenna – bez niej trudno byłoby zwizualizować sobie to, co ma być wynikiem pracy stolarskiej,
- biegłość matematyczna i znajomość geometrii – są potrzebne, by wykonywać niezbędne obliczenia,
- umiejętność wykonywania i odczytywania rysunków technicznych – to podstawa wizualizowania projektów.
Poza tym stolarz powinien posiadać wyostrzony zmysł estetyki, by stworzone przez niego meble były nie tylko funkcjonalne, ale też miłe dla oka. Przydaje się tu obycie z barwami i ich odcieniami tak w odniesieniu do farb, jak i odmian drewna. Wielu stolarzy w Białymstoku dysponuje takimi cechami, ale osiągają oni mistrzostwo w swoim fachu tylko wtedy, kiedy cechy te łączą się z tymi elementami, o których piszemy poniżej.
Doświadczenie stolarza
W stolarce same umiejętności techniczno-praktyczne nie wystarczą. Liczy się także doświadczenie. Wielu rzeczy w poszczególnych zawodach uczymy się z czasem, zagłębiając się w ich tajniki. Należy poznając specyfikę pracy, wprowadzając nowe metody i wykorzystując nowoczesne narzędzia. Warto też zauważyć, że stolarz, który uczył się u starszego kolegi z branży, będzie miał znacznie szerszą wiedzę niż ten, który uczy się wszystkiego samodzielnie. To dzięki doświadczeniu rzemieślnicy wyrabiają w sobie umiejętność przewidywania konsekwencji swoich działań. Co przekłada się na to, że potrafią swoim klientom doradzić optymalne rozwiązania.
Specjalizacja w dziedzinie stolarstwa
Jak we wszystkich dziedzinach, tak i w stolarstwie rozwija się specjalizacyjność. Część białostockich stolarzy jest biegłych w pracy z drewnem. Inni w pracy z materiałami drewnopochodnymi, a jeszcze inni starają się być wszechstronni. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że doskonałość osiągnąć można w wąskiej dziedzinie. Zatem im bardziej wyspecjalizowany będzie nasz stolarz, tym większe prawdopodobieństwo, że wykonane meble staną się dziełami rzemiosła stolarskiego.
Predyspozycje interpersonalne stolarza
Stolarze pracujący we własnych zakładach mają bezpośredni kontakt z klientami. Muszą więc cechować się kulturą osobistą i łatwością nawiązywania kontaktów. Z drugiej strony, mają oni także do czynienia z pracownikami hurtowni z Białegostoku i innych przedsiębiorstw. Kontakt z dostawcami dołącza do tego zestawu predyspozycji operatywność i umiejętności negocjacyjne. Jeśli natomiast pracują w zespołach, dobrze, gdy są komunikatywni. Ponadto w pracy tej przydają się cierpliwość i sumienność.
Opinie o stolarzu
W czasach powszechnego dostępu do Internetu opinie o stolarzach dostępne są na równych forach i w serwisach społecznościowych. Warto się z nimi zapoznać, jeśli szukamy dobrego fachowca. Profesjonalista bowiem nie pozwoli sobie na nierzetelne wykonanie zamówionych mebli, ponieważ będzie świadomy tego, że w przestrzeni wirtualnej nic nie ginie, a przeciwnie. Znajdujące się tam informacje mogą skutecznie zdyskredytować na rynku ich ofertę.
Wykwalifikowany stolarz z Białegostoku
Dobraliśmy kadrę tak, by nasi fachowcy dysponowali cechami, które zapewniają im doskonałe odnajdywanie się w tym zawodzie. Dzięki temu wiemy, że wszystko, co powstaje w naszych pracowniach, zgodne z oczekiwaniami Klientów.
Wcześniej na naszym firmowym blogu pisaliśmy o stylistyce mebli – polecamy lekturę artykułu Meble biurowe: tradycyjne czy awangardowe?
NAJNOWSZA OFERTA: