Drewno znajduje zastosowanie w budowie domów, produkcji mebli, tworzeniu elementów wykończeniowych takich jak np. listwy przypodłogowe, czy też wykonywaniu narzędzi. Stolarz to rzemieślnik odpowiedzialny jest za jego obróbkę i twórczą kreację. Popyt na usługi stolarskie nigdy nie uległ zmniejszeniu i do dziś można zaobserwować ogromne zapotrzebowanie na tego typu prace.
Stolarz i cieśla – na czym polega różnica
Wbrew powszechnemu przekonaniu, zawód stolarza i cieśli w znaczący sposób różnią się od siebie. Co prawda oba rodzaje rzemiosła wykorzystują w swojej pracy drewno, jednak efekty ich działań są zupełnie inne. Cieśla zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem elementów wchodzących w skład konstrukcji budynków, stolarz zaś nie ma nic wspólnego z produkcją fragmentów stałych budowli.
Jeśli już otrzymuje on zlecenie związane z budownictwem, to zwykle dotyczy ono skonstruowania schodów, wykonania podłóg, ram okien czy też drzwi. Częściej jednak zawód ten dotyczy wytwarzania mebli. Mogą to być elementy wyposażenia wnętrz, których budowa jest bardzo prosta lub wręcz przeciwnie – mocno skomplikowana, z wieloma zdobieniami. Wiele przykładów prac stolarskich zasługuje na określenie ich miastem małych arcydzieł codziennego użytku.