Coraz częściej mówi się o tym, że stolarz będący jednocześnie artystą, powoli staje się niczym biały kruk. Jest to bezpośrednim powodem gwałtownego wzrostu cen mebli wytwarzanych ręcznie. Przedmioty te urosły bowiem do rangi unikatów, których jakość i wykonanie zachwycają nawet najbardziej wybrednych koneserów. W żadnym wypadku nie mogą się z nimi równać meble masowej produkcji, zasilające magazyny dużych marketów. Dobry stolarz to taki, który poznaje jakość produktu nie tylko po wykończeniu jego szczegółów, ale również po zapachu. Dlaczego zmysł ten jest tak ważny w tym zawodzie?
Po czym poznać jakość mebli
W produkcji mebli na wymiar bardzo ważne jest to, w jaki sposób zostają wykończone ich detale. Mowa w tym przypadku jest nie tylko o tym, co widzimy po zewnętrznej stronie, ale również w ich wnętrzu. Chodzi więc głównie o to, aby np. szuflady były wykonane z materiałów o wysokiej jakości, a nie sklejek, które nie należą do najtrwalszych. O jakości mebli świadczy również drzewo, które posłużyło do jego produkcji. Wprawiony stolarz wie, że najbardziej cenionymi w Polsce gatunkami drewna są:
- dęby – trwałość, ciężar i duża odporność na ścieranie,
- buki – dobrze znoszą duże obciążenia ze względu na swoją twardość;
- olchy – sprawdzają się w obróbce i stanowią doskonały podkład pod farbę.
Niekiedy w produkcji mebli korzysta się z czereśni, drewna wyjątkowo podatnego na modelowanie. Wiele zakładów stolarskich ma w swojej ofercie również nieco bardziej egzotyczne propozycje, czyli meble wytworzone z mahoniu, orzecha amerykańskiego czy hebanu. Co najciekawsze, doświadczony stolarz jest w stanie poznać drewno po jego zapachu i właśnie w ten sposób dokonać oceny jego jakości.